Dżdżownica należy do bezkręgowców zwanych pierścienicami. Nazwa tej grupy zwierząt pochodzi od tego, że ich ciało składa się z licznych pierścieni (segmentów). Przedstawicielami pierścienic są też żyjące w wodach pijawki oraz lądowe dżdżownice kalifornijskie.
Mięczaki - bezkręgowce okryte muszlą
Ciało mięczaków jest miękkie, z zewnątrz zazwyczaj okryte twardą muszlą. Do mięczaków należą ślimaki, zarówno wodne jak i lądowe. Ślimaki poruszają się dzięki skurczom mięśnia nogi. U ślimaków lądowych wymiana gazowa odbywa się za pomocą płuc, a u wodnych za pomocą albo płuc, albo skrzeli. Dzięki skrzelom ślimaki pobierają tlen bezpośrednio z wody. Do mięczaków zaliczamy też małże. Muszla tych zwierząt składa się z dwóch części. W Polsce spotykamy zarówno małże słodkowodne, jak i morskie. Małże przez specjalny narząd podobny do rurki pobierają wodę. Odcedzają z niej pokarm i pobierają tlen
Skorupiaki - bezkręgowce okryte pancerzem
Większość skorupiaków to zwierzęta wodne. Ich ciało jest pokryte pancerzem. Przedstawicielem tej grupy jest rak. W ciele raka wyróżnia się duży głowotułów i niewielki odwłok. Na głowotułowiu łatwo zauważyć oczy, czułki, aparat gębowy do pobierania pokarmu oraz pięć par odnóży krocznych. Pod odwłokiem znajdują się odnóża odwłokowe, służące do pływania. Narządem wymiany gazowej raka są skrzela.
Pajęczaki - nie tylko pająki
Wśród pajęczaków najliczniejsze są pająki. Mają cztery pary odnóży krocznych. Ciało pająka jest zbudowane z mniejszego głowotułowia i większego odwłoka. Na głowotułowiu znajdują się: oczy,
aparat gębowy, odnóża. Do pajęczaków należą też krwiopijne kleszcze oraz chorobotwórcze świerzbowce. Narządami wymiany gazowej pajęczaków są płuca.
Owady - bezkręgowce zdolne do lotu
Większość owadów wykazuje zdolność do lotu. Do owadów należą m. in.:
- motyle
- ważki
- chrząszcze
- muchy
- komary
- pszczoły
- osy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz