Ryby kostne i chrzęstne
Ryby można podzielić na dwie duże grupy: ryby
- kostne - w ich szkielecie występują elementy zarówno kostne, jak i chrzęstne;
- chrzęstne - ich szkielet jest zbudowany wyłącznie z chrząstki.
Do ryb kostnych należą wszystkie ryby żyjące w Bałtyku m.in.:
- śledź bałtycki
- szprot
- dorsz
- flądra
- sieja
- łosoś
- szczupak
Do ryb chrzęstnych zalicza się
Temperatura ciała ryb zmienia się wraz ze zmianą temperatury wody. Dlatego mówi się, że ryby to zwierzęta zmiennocieplne.
Przystosowania ryb do życia w wodzie
- opływowy kształt ciała
- ciało pokryte łuskami i śluzem
Płetwy ryb można podzielić na
parzyste i
nieparzyste
Parzyste:
Nieparzyste
- ogonowa
- grzbietowa
- odbytowa
Główną siłę napędową stanowię ruchy ogona i płetwy ogonowej. Pozostałe płetwy pozwalają na utrzymywanie równowagi, umożliwiają powolne pływanie i skręcanie. Informacje o ruchach zachodzących w otaczającej wodzie ryby odbierają dzięki linii bocznej - narządowi ciągnącemu się wzdłuż ciała. Wymianę gazową umożliwiają skrzela (pod pokrywami skrzelowymi). Specjalny narząd - pęcherz pławny - umożliwia rybom zmianę głębokości zanurzenia. Jest to rodzaj baloniki występującego wewnątrz ciała. Kiedy w pęcherzu pławnym jest więcej gazu ryba płynie do góry, a kiedy mniej, ryba opada w głąb.
Rozmnażanie się ryb
Ryby są rozdzielnopłciowe, co oznacza, że występują wśród nich samce i samice. Podczas tarła, spotykają się ryby tego samego gatunku. Samice ryb kostnych składają do wody ikrę. Samce polewają ikrę płynem zawierającym plemniki. Do zapłodnienia dochodzi w wodzie, więc poza organizmem samicy. Mówimy, że jest to zapłodnienie zewnętrzne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz