niedziela, 5 października 2014

DZIAŁ: Życie w glebie i wodzie. ROZDZIAŁ 6.: Płazy to zwierzęta wodno - lądowe.

Płazy bezogonowe i ogoniaste
Przedstawicielami płazów występujących w Polsce są żaby. Podobną do żab budowę ciała mają ropuchy, kumaki i małe, zielone rzekotki drzewne. Wymienione płazy w postaci dorosłej nie mają ogona i dlatego zaliczamy je do bezogonowych. Drugą grupę stanowią płazy ogoniaste. Zwierzęta te mają ogony. Do ogoniastych należą traszki oraz piękne salamandry.

Przystosowanie do życia w wodzie i na lądzie
Dorosłe płazy przebywają w miejscach zacienionych, wilgotnych oraz w pobliżu zbiorników wodnych, a często także w wodzie. Ich skóra pokryta jest jedynie śluzem i w suchych miejscach na lądzie łatwo by mogła ulec wyschnięciu. W budowie ciała płazów np. żaby można zaobserwować przystosowania do życia zarówno na lądzie jak i w wodzie. Kończyny umożliwiają poruszanie się na lądzie jak i w wodzie. Błona pławna występuje między palcami. Śluz pokrywający ciało ułatwia wymianę gazową na lądzie oraz poruszanie się w wodzie. Długi, lepki język umożliwia chwytanie np. owadów stanowiących ich pożywienie. Wszystkie płazy to zwierzęta mięsożerne.

Cykl rozwojowy płazów
W wiosnę żaby gromadzą się w zbiornikach wodnych. Najczęściej występuje u nich zapłodnienie zewnętrzne. Ich jaja zwane skrzekiem, mogą mieć - w zależności od gatunku - różną postać. Z zapłodnionych jaj wykluwają się larwy - kijanki. Dopiero po kilku tygodniach z kijanek rozwijają się dorosłe płazy.

Ochrona płazów
W Polsce często osusza się małe zbiorniki wodne, w skutek czego płazy tracą miejsca, w których mogłyby się rozmnażać. Wszystkie gatunki płazów w Polsce są objęte ścisłą ochroną. Oznacza to, że nie wolno ich zabijać ani zabierać z naturalnego środowiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz